تجهیزات شهربازی

مروری بر سال های گذشته به ما نشان می دهد که مراکز تجاری و مراکز تفریحی دو جزء جدا از یکدیگر محسوب می شد و مراکز تفریحی نیز در خارج شهرها قرار داشتند. از حدود سال 1981 برخی مراکز تجاری اقدام به ایجاد مراکز تجاری و شهربازی نمودند شهربازی گلکسی لند در مرکز تجاری وستادمونتون کانادا را می توان از اولین این مجموعه ها دانست. در حال حاضر مجتمع های تجاری و مال ها پا را فراتر نهاده اند و اقدام به ایجاد مراکز تفریحی چند منظوره در نموده اند. و در بسیاری از مال ها بزرگ امریکا فضایی بالغ بر 30هزارمتر برای تفریحات اختصاص یافته است.

در مطالعاتی که در سال 1996 توسط HYNES & TALPART در چندین مجتمع تجاری انجام شد مشخصص گردید 7 درصد از مشتریان تنها برای دیدن شهربازی به مرکز تجاری آمده اند. 25درصد مشتریان مقصد اصلی شان فضای بازی و تفریحی بوده است ولی از فروشگاه های اطراف شهربازی بازدید کرده اند. 75درصد از خانواده هایی که در مرکز تجاری حضور داشتند از شهربازی و بخش های تفریحی بازدید کرده اند. و بیشتر مشتریانی که دارای وقت اضافه بوده اند جذب مرکز تفریحات مرکز تجاری شده اند.

در تحقیقات دیگری مشخص گردید که شهربازی سبب جذب خانواده های جوان تر به مجموعه می شود. و این مشتریان از فود کورت و مغازه های مجتمع نیز بازدید می کنند. تحقیقی در سال 1996 توست موسسه GENERAL ROWTH PROPERTIES نشان داد که 10 درصد از مشتریان مرکز تجاری هدف خود را بازدید از شهربازی قرار داده اند. همچنین مشخص گردید که انکر و لنگر اصلی برای خانواده ها در مرکز خرید می باشد. 35 درصد از کل حجم خرید از مغازه ها در یک مرکز تجاری توسط کسانی انجام می شد که قصد بازدید از بخش تفریحات و سینمای مرکز تجاری را داشتند قصد دیدن بخش تفریحات و سینما را داشتند.

بررسی دیگری در سال 2000 توست KANG & KIM در کانادا نشان می داد که مشتریان در مراکز تجاری که شهربازی و سینما یا مرکز تفریحات خانوادگی دارندحداقل 2ساعت زمان بیشتری را در آن مجموعه سپری می کنند. و تنها کالا و خدمات مقصد مشتریان را تعیین نمی کند و مراکز خریدی که جاذبه های تفریحی دارند مقصد بزرگتری برای خریداران کالا محسوب می شوند.

بنابراین ارتباط مستقیمی بین این دو بخش وجود داشت. در تحقیقات دیگری در سال 2001 توسط KANG & KIM در چندین مرکز تجاری و با طرح این سوال از مشتریان صورت گرفت: دلیل اصلی که باعث شده است شما در این محل حضور داشته باشید و از این مرکز تجاری بازدید کنید چه عاملی است؟ جواب الف) برای خرید یا پیدا کردن اینکه به چه چیزی نیاز دارم. جواب ب) برای تجربه جدید و محیطی که باعث لذت و تفریح می گردد و جواب ج) مورد الف و ب
کسانی که پاسخ به گزینه ب و ج را داده بودند از همه بیشتر بود. همچنین نشان داده شد که تعداد بیشتری لز زنان به نسبت مردان عامل اصلی حضور خود در مرکز تجاری را لذت بردن و تفریح عنوان داشته اند.

مشتریان با سطح تحصیلات بالا و پایین هردو عامل اصلی را تفریح و لذت بردن عنوان داشته اند. میزان خرید در بخش های لباس-وسایل کودک- وسایل خانه- مبلمان لوازم جانبی- در میان کسانی که گزینه الف را انتخاب کرده بودند بسیار کمتر از کسانی بود که عامل تفریح و لذت را در بازدید از مرکز تجاری عامل اصلی دانسته بودند.

مطالعات دیگری در سال 2005 توسط  EPPIL صورت گرفت که نشان داد وجود سینما و شهربازی تاثیر مستقیم در ترافیک حضور افراد یا پاخوری(FOOTFALL) مرکز تجاری است. بررسی در سال 2004توسط HU نشان داد بیشتر خریداران در مراکز تجاری با دوستان و افراد خانواده خود به تفریح و خرید می روند. بیشتر خریداران در مراکز تجاری تنها برای برداشتن اجناس و خرید (Shopping-Shopping) وارد یک مرکز تجاری نمی شوند. بلکه تجربه خرید و تفریح هر دو با هم سبب ورود آنها می گردد.

زنان لذت بیشتری از حضور در مراکز تجاری نسبت به مردان می برند. مراکز تفریحی و مراکز تجاری دارای ارتباط مستقیم با هم هستند و با پاخوری مرکز تجاری و فروش فروشگاه ها دارند. با توجه به رشد شهری و کمبود فضاهای تفریحی برای کودکان و نوجوانان وجود مراکز تفریحی در مراکز تفریحی می تواند عامل مهمی در رونق مرکز تجاری باشد. زندگی و تجارت در حال تغییر است مشتریان نیاز به خدمات بهتر و تفریح با کیفیت دارند و مرکز تجاری مشتریان را جذب می کنند که از تفریحات به عنوان یک عامل پر اهمیت در مرکز تجاری خویش بهره ببرند و آن را جز اصلی و ضروری مجموعه خود بدانند. در پایان آمادگی خود را برای هرگونه مشاوره در خصوص تفریح و انکرهای تفریحی در مراکز تجاری اعلام می داریم و امیدواریم بررسی صورت گرفته برای شما مورد توجه شما دوستان قرار گیرد.
منبع: ویژه نامه صنعت تفریحات/ نویسنده آرشام صفی پوریان/

Email this to someonePrint this pageShare on LinkedInShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
برچسب ها شهربازی
در همین موضوع

اخبار شهربازی