تجهیزات شهربازی

تعریف نمایشگاه ها و ویژگی های آن

در ادبیات بازاریابی امروز، نمایشگاه به مکانی اطلاق می شود که تولید کنندگان، محققین، مبتکرین و «واوران صنعتی و بازرگانی به نمایش و عرضه کالاهای جدید می پردازند و از این طریق سعی می کنند با تولید کنندگان مواد اولیه مورد نیاز، خریداران، پیمانکاران و سازمان های دولتی و رسمی ارتباط برقرار سازند.

*اهداف حضور در نمایشگاه

1- فروش بیشتر و افزایش سهم بازار

2- معرفی کالاهای جدید

3- بدست آوردن شهرت و اعتبار و معروفیت

4- اخذ سفارش کلان برای آینده(پیش فروش کردن)

5-برقراری ارتباط با جامعه و مصرف کنندگان(فعالیت روابط عمومی)

6-ایجاد ذهنیت قوی و مثبت به نفع محصول و شرکت

7- القا یک طرز فکر یا اندیشه جدید در مصرف کننده

8- پیدا کردن پیمانکاران و تامین کنندگان مواد اولیه

9-جمع آوری نقدینگی

*انواع نمایشگاه ها بر حسب نوع فعالیت

نمایشگاه ها بر حسب موضوع فعالیت به انواع زیر تقسیم می شوند:

1-نمایشگاه عمومی بازرگانی

در این نمایشگاه بر طبق برنامه زمانبندی شده یا ادوار معینی مثلاً سالی یکبار یا هر چند سال یکبار نمایشگاه هایی برای عرضه یا نمایش تولیدات و محصولات جدید صنعتی، کشاورزی، خانگی و یا اداری یا کالاهای سرمایه ای و مصرفی، در شهر یا منطقه یا کشور خاصی برگزار می شود و هدف قابلیت های فنی واحدهای شرکت کننده در نمایشگاهدر سطح وسیعی به آگاهی علاقمندان رسیده و موجبات تبادل یا صادرات کالا، خدمات و تکنولوژی فراهم آید. نمایشگاه های عمومی بازرگانی ممکن است در سطح ملی، منطقه ای و یا بین المللی برگزار گردد.

2-نمایشگاه های بازرگانی تخصصی

نمایشگاه های تخصصی، معمولا کالاهای خاصی برای گروه های خاصی یا موضوع مخصوصی مورد توجه است و از این طریق سعی می شود که تکنولوژی یا پیشرفت های فنی جدید به اطلاع علاقمندان برسد.

اهداف برگزاری نمایشگاه های تخصصی

هر ساله در ایران چندین نمایشگاه تخصصی در زمینه های مختلف برگزار می شود. هریک از این نمایشگاه ها، بخش های ویژه ای از اقتصاد کشور را مدنظر دارد، اما اهداف اصلی در برگزاری نمایشگاه های تخصصی، ارائه توانمندی های صنعتی ، انتقال دانش فنی و ارتقا علوم دانش پژوهان است.

از آنجا که برگزاری نمایشگاه های بین المللی و بازرگانی در گذشته، نتوانسته بود خواست متخصصان، پژوهشگران و صنعتگران کشور در رشته های خاص را تامین نمایند، برگزاری نمایشگاه های تخصصی مدنظر قرار گرفت.

نمایشگاه های تخصصی در هر رشته ای مخاطبان خاص خود را به صحنه می کشاند و فضای مساعدی را برای تبادل اطلاعات فراهم می سازد. این مزیتی است که فقط در نمایشگاه های تخصصی وجود دارد.

3-نمایشگاه های اختصاصی

در ان نمایشگاه ها، محصولات و تولیدات یک کشور در کشور دیگر به نمایش گذارده می شود. این نمایشگاه ها می تواند در افزایش میزان صادرات د و معرفی توانمندی های کشورها به ملل دیگر نقش مهمی ایفا نماید.

چنانچه شرکت ها به صورت گروهی و در قالب اتحادیه ها و یا با حمایت اتاق های بازرگانی در این گونه نمایشگاه ها ی خارج از کشور، شرکت کنندگان بررسی های دقیقی در مورد کشور مقصد به ویژه وضعیت اقتصادی، واردات و صادرات، قوانین گمرکی و حقوقی و .. انجام دهند.

4-اکسپوها یا نمایشگاه های غیربازرگانی

نمایشگاه اکسپو بیشتر جنبه نمایشی دارد . در این نمایشگاه ها معمولاً آخرین فناوری ها به نمایش گذاشته می شود تا در آینده در خدمت تجارت قرار گیرد. در ایران چنین نمایشگاهی سابقه ندارد.

5-نمایشگاه فروش یا عرضه مستقیم کالا

این نوع نمایشگاه معمولاً برای رفع نواقص سیستم توزیع کشور و حمایت از مصرف کنندگان تشکیل می گردد که نسبت به دیگر نمایشگاه ها از اهمیت کمتری برخوردار است. این نوع نمایشگاه ها که در سال های اخیر در یاران مقبولیت یافته اند، در حقیقت نمایشگاه نیستند. بلکه مکانیسمی برای تعادل عرضه و تقاضا یا روشی برای شکستن قیمت یا محلی برای جبران نارسایی در سیستم توزیع هستند مانند نمایشگاه هایی که به مناسبت های مختلف برای فروش سریع کالا، خالی کردن انبارها یا مبارزه با گرانفروشی ایجاد می شوند.

6-نمایشگاه های مجازی

امروزه در عصر پرشتاب فناوری و تکنولوژی و در دنیایی که صحبت از اقتصاد، دانایی و صرفه جویی در هزینه و زمان می باشد همگام شدن با پیشرفت های دیگر کشورها امری لازم و ضوروری می باشد. نمایشگاه های مجازی یکی از دستاوردهای نوین محققان و اندیشمندان امروزی می باشد که سعی بر این دارند تا با حداقل هزینه و کمترین زمان رابطه ای همزمان میان فروشنده و خریدار برقرار نمایند. نمایشگاه های مجازی ایده های است که برخی سازمان ها مانند سازمان بازرگانی ژاپن سعی در اجرای کاربردی آن دارند.

Email this to someonePrint this pageShare on LinkedInShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
برچسب ها شهربازی
در همین موضوع

اخبار شهربازی