تجهیزات شهربازی

سرگیجه انواع مختلفی دارد که قبل از درمان لازم است علت ابتلا به آنرا بدانید. قطعا برای شما هم پیش آمده است و یا برای اطرافیان تان اتفاق افتاده است که بعد از بازگشت از شهربازی و یا در حین بازی یا نگاه به وسایل بازی سرتان گیج برود و دچار سرگیجه شوید. این اختلالی است که افراد زیادی از آن رنج می برند.

سرگیجه چیست؟
سرگیجه اصطلاحی برای توصیف احساس غش یا سبکی سر تا احساس ضعف و ناپایدار بودن است. سرگیجه ای که سبب شود احساس کنید که شما یا محیط اطرافتان می چرخد یا در حال حرکت است را سرگیجه دورانی (Vertigo) گویند. سرگیجه یکی از شایع ترین علل مراجعه افراد بزرگسال به پزشک است. اگرچه سرگیجه مکرر یا مداوم می تواند شما را از کار کردن باز دارد اما سرگیجه به ندرت نشان دهنده یک بیماری جدی و تهدید کننده حیات است. درمان سرگیجه به علت و علائم شما بستگی دارد اما معمولا موثر است.

چرا در شهربازی و یا مکان هایی از این قبیل دچار سرگیجه می شویم؟
علل ابتلا به به سرگیجه و دلایل بروز آن متفاوتند و به طبع راه ها و روش های درمانی متفاوتی را شامل می شوند. گاهی ممکن است شما به علت نگاه کردن به وسایل بازی و یا وسایلی که در حال چرخش هستند دچار حالت سرگیجه شوید و گاهی دیگر ممکن است بروز سرگیجه به دلیل بازی با وسایلی همچون چرخ و فلک و از این قبیل وسایل باشد که هرکدام علتی متفاوت و روش درمانی خاص خود را دارند

کلید هایی طلایی برای درمان سرگیجه

– چشمان تان را نبندید و به نقطه ثابتی نگاه کنید. چون اگر سرگیجه شما مربوط به گوش داخلی تان باشد، زمانی که به نقطه ثابتی نگاه می کنید، تا حدودی تعادل تان را به دست می آورید.

– اگر احساس کردید همراه با سرگیجه، سردرد دارید یا اندام های تان بی حس است و بینایی تان با مشکل مواجه شده، حتما به بیمارستان مراجعه کنید تا توسط متخصص مغز و اعصاب معاینه شوید.

– اما اگر همراه با سرگیجه تان، شنوایی تان کم شده بود و گوش های تان وز وز می کرد، بهتر است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

– برای پیشگیری از «بیماری مسافرت یا حرکت» بهتر است در صندلی جلو بنشینید. در غیر این صورت مستقیم و به جلو نگاه کنید و از داروهای آرامبخش استفاده کنید.
از استرس و هیجانات محیطی دوری کنید.

همچنین اگر سرگیجه چرخشی دارید به احتمال زیاد تنها با انجام یک بار مانور حرکتی از شر این سرگیجه ها خلاص می شوید. ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران با انجام این مانور بهبود پیدا می کنند. مانور حرکتی Repositioning یک شیوه درمانی است که درواقع نوعی ورزش خاص محسوب می شود. مانور توسط پزشک در مطب انجام می شود. انجام این حرکات تنها دو تا سه دقیقه طول می کشد. با انجام این حرکات سلول هایی که در گوشتان جابه جاشده اند سر جای اولیه شان بازمی گردند. بعد از انجام این حرکات سر باید تا ۲۴ ساعت، بالاتر از شانه ها باشد و هنگام خواب هم از بالش بلند استفاده شود.

منبع: سایت دکتر سلام

Email this to someonePrint this pageShare on LinkedInShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
در همین موضوع

اخبار شهربازی