تجهیزات شهربازی

از زمانی که نخستین شهربازی دنیا در ایلین ویز شیکاگو راه اندازی شد بیش از 120 سال میگذرد، اما شاید بتوان ورود ترن هوایی به عنوان یکی از محبوبترین جاذبه های شهربازیها و پارکهای تفریحی را نقطه اوج شهربازی های امروزی دانست. هیجان ناشی از عبور ترن هوایی از مسیرهای پر پیچ و خم، حرکت عمودی بر خلاف نیروی جاذبه و رسیدن به اوج آسمان، همه و همه انگیزه ای قوی برای آن دسته از افرادی است که می خواهند در جستجوی تجربه هیجان، ساعاتی را در شهربازیها سپری کنند. ترنهای هوایی امروزه به عنوان نماد اصلی شهربازیها شناخته میشود و اساسا اگر در یک شهربازی ردپایی از ترن هوایی یافت نشود، انگار شهربازی نیست تا جایی که ساخت ترنهای هوایی سریعتر، بلندتر و هیجان انگیزتر به ابزاری برای رقابت تبدیل شده است؛ رقابت برای جلب توجه افرادی که مشتاقانه در انتظار تجربه هیجان در صفهای طولانی میایستند تا با حرکت ترن هوایی در مسیر آهنی، سطح ترشح آدرنالین بدنشان را افزایش دهند.

هیجان هم مهندسی میشود در حقیقت ترنهای هوایی یا به طور کلی تجهیزات بازی در شهربازیهای امروز دیگر تنها ابزاری برای تفریح و سرگرمی نیست بلکه میتوان آنها را به دانشگاهی تشبیه کرد که اگر کمی دقت داشته باشید، می توانید ردپایی از علوم مختلف مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی، علم مواد و حتی روانشناسی را در آنها بیابید. وقتی یک ترن هوایی 12 تنی در مدت زمان دو ثانیه تا ارتفاع 45 متری از سطح زمین بالا رفته و سرعت آن به 116 کیلومتر در ساعت میرسد، باید مجهز به یک سیستم هیدرولیکی پیشرفته باشد که عملکرد آن به استفاده از شیو ه های مهندسی مبتنی است. تحولات ایجاد شده در ساخت و ساز این تجهیزات یکی از بزرگترین تغییرات در شهربازیهاست. پیشرفتهای به دست آمده در حوزه فناوریهای رایانه ای نقش مهمی در تسریع روند ساخت این تجهیزات داشته است، چرا که مبتنی بر روشهای پیچیده علم ریاضی است. بسیاری از کارشناسان براین باورند کارها و تحقیقات علمی که پیش از احداث و راه اندازی شهربازی ها یا به عبارت دیگر مطالعاتی که برای طراحی و ساخت تجهیزات شهربازیها انجام می شود از تحقیقاتی که برای سفرهای فضایی انجام میشود، چیزی کم ندارد. برای این که بتوان لحظات شادی را در زندگی مردم به ارمغان آورد باید به آنها اطمینان داد که امنیت جانی دارند و زمانی میتوان امنیت آنها را تضمین کرد که پیش از این که تجهیزات ساخته شود همه جوانب از نظر علمی به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته باشد.

Image result for ‫شهربازی های دنیا‬‎

تجربه 8 ثانیه بی وزنی در ترن هوایی
ترن هوایی کینگداکا در پارک تفریحی نیوجرسی عنوان بلندترین ترن هوایی روی زمین را به خود اختصاص داده است. این ترن در مدت زمان 3.5 ثانیه از حالت سکون به سرعت 206کیلومتر در ساعت می رسد و در ادامه مسیر نیز به ارتفاع 139.5 متری هدایت میشود.سریعترین ترن هوایی دنیا نیز ترنی به نام « فرمولا راسا » در پارک تفریحی ابوظبی است که سرعت آن به 240 کیلومتر در ساعت میرسد. گرچه این دو ترن هوایی درنوع خود بینظیر است، اما به یقین برای همیشه عنوان بلندترین و سریعترین ترنهای هوایی دنیا را در اختیار نخواهند داشت. رقابت برای ساخت ترنهای هوایی همچنان ادامه دارد. شرکتی در کالیفرنیای جنوبی از طراحی ترن هوایی پیشرفت های خبر داده است که با ترنهای هوایی امروزی بسیار متفاوت است. افرادی که سوار این ترن میشوند، 8 ثانیه بی وزنی را تجربه میکنند؛ تجربه ای که تنها فضانوردان با آن آشنا هستند. این ترن هوایی برخلاف ترنهای هوایی امروزی سرپوشیده است. برای ایجاد شرایط بی وزنی، موتور القایی ترن باید سرعت ترن را براساس یک برنامه محاسباتی خاصی که برای آن در نظر گرفته شده، افزایش دهد. وقتی سرعت ترن به 160 کیلومتر در ساعت میرسد، ناگهان سرعت حرکت افزایش یافته و مسافران از صندلیها پرتاب میشوند. به این ترتیب مسافران میتوانند حالت بی وزنی را تجربه کنند. به نظر میرسد با ورود دستگاه ها و تجهیزات جدید در شهربازیها و پارکهای تفریحی در آینده ای نه چندان دور، دگرگونیها و تغییرات قابل توجهی را در سراسر دنیا شاهد باشیم. گرچه رقابت برای طراحی دستگاه هایی از ا ین دست و ثبت رکوردی تازه از نظر ویژگیهای مختلف مانند سرعت و ارتفاع همچنان ادامه دارد، اما علاوه بر محاسبات مهندسی، در نظر گرفتن جنبه های روانشناسی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. قرار نیست این اولین و آخرین باری باشد که افراد عبور از جاده های آهنین را با ترنهای هوایی تجربه می کنند. تجربه این هیجان باید به گونه ای باشد که افراد حتی به رغم تجربه لحظاتی هیجان انگیز باز هم به تکرار این تجربه علاقه مند باشند. به نظر میرسد سوار ترن هوایی شدن در سالهای آینده کار هر کسی نباشد، چرا که استفاده از فرمولها و محاسبات پیچیده و بهره گیری از الگوها و مدلهای رایانه ای به این معنی است که این تجهیزات هیجان انگیزتر از همیشه خواهد بود. تجهیزات شهربازیها میتواند با خطرهای بسیار زیادی همراه باشد، اما تحقیقات گسترده ای که در زمینه طراحی ای وسایل انجام می شود، موجب شده است ترس و هیجان در این تجهیزات با خطر فاصله زیادی داشته باشد. البته نمیتوان مفهوم خطر را کاملا نادیده گرفت. علم هم میتواند با خطا همراه باشد، اما هدف این است که به پشتوانه تحقیقات علمی این خطرها را به صفر برسانیم.

Image result for ‫شهربازی های دنیا‬‎

منبع: فرانک فراهانی جم

Email this to someonePrint this pageShare on LinkedInShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
برچسب ها شهربازی
در همین موضوع

اخبار شهربازی