تجهیزات شهربازی

این روزها شهربازی به نماد دنیای مدرن تبدیل شده است و حتی ردپای شهربازی های بزرگ را در شهرهای کوچک هم می توان پیدا کرد. حتی در برخی کشورهای جهان، وسایل شهربازی ها به یک نماد ملی تبدیل شدها ست و چرخ وفلک شهرل ندن، نمونه عینی این ادعاست که هم اکنون به عنوان یکی از نمادهای اصلی شهر لندن به حساب می آید. با نگاهی گذرا به تاریخچه شهربازی ها می توان دریافت اولین شهربازی ها با وسایل چوبی ساخته شده اند، اما آن شهربازیهای قدیمی شباهتی به شهربازیهای امروزی نداشت. در آن زمان، هنوز سرمایه گذاران به سودآور بودن شهربازی ها امیدن داشتند و گمانن میکردند شهربازی بتواند به یک شغل پردرآمد تبدیل شود، اما با توجه به گسترش استقبال مردمی، شهربازیها در بسیاری از کشورهای جهان توسعه کمی و کیفی یافت.

**تولد شهربازیها در جهان
خیلی سخت است که بتوان با قاطعیت گفت شهربازی ها از چه تاریخی به بدنه شهرها اضافه شده اند، زیرا اولین شهربازی ها از گسترش تدریجی پارکهای کوچک متولد شده اند و نمی توان خط و مرز دقیقی کشید که پارکها در چه زمانی به شهربازی تبدیل شده اند. از منظر دیگری هم می توان تاریخ شهربازی ها را به قبل از آتش سوزی بعد از آتش سوزی تبدیل کرد.
بین سال های 1890 تا دهه 20 قرن بیستم که اولین جرقه های ساخت شهربازیها در جهان زده شد، اغلب وسایل موجود در شهربازیها با چوب ساخته می شد. اولین شهربازی ها به معنای امروزی در کشور آمریکا ساخته شد و شهرهای شیکاگو و نیویورک را می توان اولین شهرهای صاحب شهربازی به شمار آورد. اما در سال 1950 میلادی، بسیاری از شهربازی های مطرح جهان به سمت ورشکستگی رفتند و با آتش سوزی های مهیبی که در وسایل چوبی شهربازی مشهور لونا پارک آمریکا اتفاق افتاد، انقلاب جدیدی در صنعت شهربازیها رخ داد. پس از یک دوره تعطیلی و رکود، بالاخره در سال 1955 شهربازی مشهور دیزنی لند در آمریکا با وسایل مدرن شروع به کار کرد و مهم ترین تمایز این شهربازی با همتایان قدیمی خود، تکیه بر فناوریهای جدید و استفاده از اسباب بازی های فلزی بود. اگر در شهربازی های قدیمی، چرخ و فلک های چوبی، استخرهای پرآب، تابهای ساده و الاکلنگ ها جولان میدادند، اما در شهربازی دیزنی لند، فناوری های مهندسی و علم روز به کمک سازندگان وسایل شهربازی آمد و آنها با تکیه بر علم و تجربه توانستند ترن های هوایی، کشتی های مکانیکی، تابهای الکتریکی و چرخ و فلک های برقی و فلزی بزرگی بسازند که تحولی بزرگ در تاریخ شهربازیها رقم زد. در همین حال کشورهای اروپایی نیز با تکیه بر دانش آمریکایی ها در ساخت وسایل مدرن شهربازی، به گسترش روزافزون شهربازی های خود پرداختند و هم اکنون نیز در بسیاری از کشورهای اروپای غربی، شهربازی های مدرنی به چشم می خورد. اما امروزه همچنان حرف اول و آخر شهربازی های جهان را کشور آمریکا می زند و این صنعت با گردش مالی چند میلیون دلاری، تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی این کشور دارد.

Image result for ‫شهربازی های مدرن‬‎

**شهربازیهای ایرانی؛ از سنگلج تا ارم
شهربازی یکی از صنایع نوپای ایرانی است که سابقه طولانی در کشورمان دارد. شهربازی سنگلج را اولین شهربازی ایرانی میدانند و تا قبل از سال 1350 شمسی نیز این شهربازی در کنار شهربازی فان فار، مطرح ترین شهربازیهای کشور به حساب می آمدند. در این شهربازیها، علاوه بر تاب و سرسره و الاکلنگ که پای ثابت شهربازیها محسوب میشود، پای ترنهای هوایی کوچک هم باز شد. اما از دهه 50 تا همین امروز، شهربازی ارم (پارک خرم سابق) مطرح ترین شهربازی کشور به حساب می آید. با گذشت زمان به کمیت و کیفیت وسایل این شهربازی اضافه شد و حالا از کارتینگ تا دارت کامپیوتری، بانجی جامپینگ، توفان الکتریکی و ده ها وسیله الکترونیکی جدید در شهربازی ارم به چشم می خورد.
در حالی که در چند دهه قبل، بیشتر وسایل این شهربازی از کشورهای دیگر وارد میشد، اما امروزه در داخل کشور نیز بسیاری از این وسایل تولید می شود. علاوه بر شهربازی ارم، شهربازی تهران در بزرگراه چمران نیز تا سال های سال از گردشگران استقبال می کرد، اما در سال 85 این شهربازی تعطیل شد تا شهربازی ارم، تنها شهربازی مطرح پایتخت باشد. مرور تاریخچه شهربازی ها در ایران و جهان نشان میدهد با رشد علم و گسترش فناوری در حوزه های الکترونیک، مکانیک و کامپیوتر، شهربازی ها نیز از آن حالت ساده و ابتدایی خود فاصله گرفته اند و وسایل بازیهای پیچیده تر به میدان رقابت وارد شده اند. به همین دلیل است که می توان ادعا کرد در آینده ای نه چندان دور، شهربازیها در سراسر جهان با هجوم و سایل مدرن تر و پیچیده تر روبه رو خواهند بود و در واقع می توان گفت شرایط به گونه ای درآمده است که دیگر بین گسترش علم و پیشرفته تر شدن شهربازیها، رابطه مستقیم وجود دارد.

Image result for ‫شهربازی های مدرن‬‎

منبع: امین جلالوند

Email this to someonePrint this pageShare on LinkedInShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
برچسب ها شهربازی
در همین موضوع

اخبار شهربازی