تجهیزات شهربازی

در پی پیشرفت فناوری، ما برای گذران زندگی بصورت آسانتر و روان تر نیاز به تجهیزات و وسایلی داریم. بدیهی است در زندگی کودکانه، وسایل بازی نقش این ادوات و ماشین آلات را برای کودک بازی میکنند تا آسوده تر این دوران را پشت سر گذارند.

به طور کلی دستگاه های بازی از جزء اسباب هایی هستند که توانایی های بالقوه کودک را به فعلیت می رسانند. شایان ذکر است بازی های ویدئویی و کامپیوتری از این قبیل محصولات بشمار میروند ،که در این مقاله برخی از اثرات مثبت آن ها  را بررسی خواهیم کرد.

به طور کلی وقتی کودکان مشغول بازی های ویدئویی هستند ذهن آنها درگیر تمرین واقعی است و برای پیروزی در آن ملزم به داشتن مهارت و سطح فکری ایده آل میباشند بعلاوه این امر به مرور سبب رشد و شکوفایی فکری کودک می گردد.

بازی ویدئویی و کودکان

برخی از این مهارت ها عبارتند از:

هماهنگی همزمان دست ، چشم ، فکر و مهارت های حرکتی:

به طور مثال وقتی مشغول بازی های تیراندازی مانند Let’s Go Jungle, Dead Storm  ,…. غیره می باشند  شخصیت بازی ممکن است همزمان در حال دویدن و تیراندازی باشد این مستلزم آن است که بازیکنی که در محیط شهربازی قرار دارد خود را در دنیای مجازی و به عنوان  شخصیت بازی تصور کرده ، موقعیت ، سرعت ، حرکات ، افکار و تصمیم گیر ی های لازم را در زمان مناسب در بازی تفنگ مذکور اتخاذ نماید که در  همه این موارد  بازیکن باید بین تصورات ذهنی و حرکات چشم و دست وانگشتان هماهنگی ایجاد کند.حتی کارشناسان معتقدند که دلیل ماهر بودن رهبران جنگی  این است که آن ها  عملکردی همانند شبیه سازی بازی های ویدیویی و ویدئو گیم ها را داشتند.

برنامه ریزی ،مدیریت منابع:

بازیکن می آموزد که چگونه منابع خود را مدیریت کند در شرایطی که مقدارشان محدود است و بخواهد بهترین تصمیم گیری را برای استفاده مناسب از این منابع داشته باشد مشابه این قضیه در زندگی واقعی نیز رخ میدهد .که این مهارت اغلب در بازی های استراتژیکی مانند The House Of The Dead قابل رشد و پیشرفت میباشد.

کارهای گروهی و هماهنگی در بازی هایی چند نفره:

در بسیاری از بازی های چند نفره مانند Rambo  بازیکن ها را تشویق میکند تا بخواهند مهارت ها وتوانایی های فردی خود را در گروه به نمایش بگذارند.

اتخاذ تصمیم صحیح در شرایط احتمال خطر:

در بسیاری از بازی های ویدیویی شرط پیروزی در بازی با ریسک پذیری  هر بازیکن ارتباط مستقیم دارد ، در حین انجام بازی و هر چه بیشتر ریسک داشته باشند  بیشتر جایزه بدست می آورند  و این امر سبب میگردد تا مهارت ریسک کردن را بیاموزند و  برای بدست آوردن  موفقیت اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

نقشه برداری:

بازیکن در بازی های کامپیوتری از نقشه استفاده کرده و در ذهن خود شروع به پردازش نقشه می نماید تا بتواند مسائل پیرامون دنیای مجازی را بهتر بررسی ، هدایت و کنترل نماید .

حافظه:

در بسیاری از بازی های ویدئویی بازیکن باید به طور موثرقضاوت کند که کدام اطلاعات را در ذهن خود باید ذخیره کند و کدام را میتواند نادیده بگیرد تا از حرکات اضافی و حواس پرتی جلوگیری شود .

با بررسی اثرات مثبت بازی های شبیه ساز ویدئویی کارشناسان معتقدند چنانچه از بازی های کامپیوتری و ویدئویی در شرایط مناسب و بجا نظیر شهربازی ها استفاده شوند اثرات مثبت زیادی بهمراه خواهند داشت و متعاقبا فرزند شما را از مصرف الکل، مواد مخدر و مسابقات خیابانی دور نگه میدارد.

Email this to someonePrint this pageShare on LinkedInShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
برچسب ها شهربازی
در همین موضوع

اخبار شهربازی