تجهیزات شهربازی

تسنیم۶ روز پیش
افتتاح مدرن ترین شهربازی ارومیه با عنوان “اروم لند” در منطقه توریستی تفریحی چی چست این شهر سالهاست اسیر وعده ها و خلف وعده مسئولان شده و هنوز هم تکمیل و تاریخ دقیق بهره برداری از آن برای مردم ارومیه مجهول باقی مانده است.
– اخبار استانها –
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه ، از سال های دور احداث دهکده ساحلی، تفریحی و گردشگری چی چست ارومیه در جوار دریاچه در حال احتزار این شهر آغاز شده و روزگاری قرار بود مهم ترین نقطه گردشگری این شهر باشد اما با خشک شدن دریاچه ارومیه بخت سیاه این دهکده نیز بیش از پیش رخ عیان کرد و روند ساخت وساز در این منطقه گردشگری کند و یا دچار رکود کامل شد.

در سه چهار سال اخیر با فعال شدن ستاد احیا دریاچه ارومیه و تثبیت این پارک ملی به آرامی کار سرمایه گذاری در دهکده ساحلی چی چست نیز آغاز شد تا آنجا که شهرداری ارومیه تصمیم گرفت مدرن ترین شهربازی شمال غرب کشور را تحت نام “اروم لند” در همین دهکده احداث کند.

دهکده ساحلی چی چست ۱۸ کیلومتر با خود ارومیه فاصله دارد اما با این حال رویدادهای مهمی را با صدها هزار بازدیدکننده بارها میزبانی کرده است که جشنواره های متعدد انگور، میوه های فصلی و رویدادهای ملی و محلی از جمله آنهاست.

اگرچه ممکن است این دهکده برای گردشگران سایر نقاط کشور تا حدودی غریبه باشد اما اهالی شهر ارومیه هر سال چند بار گذرشان به این دهکده می افتد بنابراین افزایش جذابیت های گردشگری در این منطقه از توجیه کافی برخوردار است و به همین خاطر احداث پروژه مدرن شهربازی آغاز شده است.

گرچه وعده افتتاح شهربازی مدرن ارومیه از سالی به سال دیگر موکول می شود اما در شرایط بد اقتصادی حاکم بر شهرداری ها افکار عمومی می پذیرند که به افتتاح رساندن پروژه بزرگی مثل اروم لند کار آسانی نیست.

شهربازی چی چست زمینه پیشرفت منطقه واشتغال زایی است 

طرح ساخت شهربازی ارومیه از همان مراحل ابتدایی خود با حاشیه های زیادی همراه بود به طوری که برخی از اعضای شورای اسلامی شهر با اجرای این طرح موافق بودند و برخی در مقام مخالفت با ساخت شهربازی ارومیه در دهکده ساحلی چی چست ایستادند و مکان ساخت این شهربازی را از لحاظ بعد مسافت آن با مرکز شهر و امکان احیای دریاچه ارومیه و بازگشت دوباره آب به این دریاچه مناسب نمی دانستند.

با وجود تمامی موافقت ها و مخالفت ها شهربازی ارومیه ساخته شده و روز ۹ اردیبهشت ماه سال ۹۷ همزمان با مراسم افتتاحیه هشتمین جشنواره گل ها که هر سال در محل دهکده ساحلی چی چست برگزار می شود، افتتاح شد اما این افتتاح به معنای پایان تمامی مراحل تبدیل دهکده ساحلی چی چست به یک دهکده توریستی- تفریحی نیست.

شهردار ارومیه می گوید: رشد اقتصادی، کشاورزی و گردشگری شهر ارومیه از نخستین مراحل تحقق ارومیه در افق ۱۴۰۰ است که با ساخت دهکده توریستی – تفریحی چی چست توانسته ایم قدم خوبی در بحث گردشگری برداریم.

اوضاع عمومی پروژه ۱۶ هکتاری چی چست 

محمد حضرت پور می افزاید: پروژه ۱۶ هکتاری چی چست که با سرمایه گذاری به ارزش ۶۰ میلیارد تومان در حال ساخت و بهره برداری است امکاناتی همچون هتل ۴ ستاره، رستوران، زمین های فوتبال، والیبال، والیبال ساحلی، آمفی تئاتر، باغ گل ها، ابشار سه بعدی و موزیکال، کافی شاپ، کارتینگ، زمین تیراندازی و باند هواپیمای موتوری، قلعه چوبی و در نهایت شهربازی مدرن دارد.

حضرت پور بیان می کند: راه اندازی مجموعه بزرگ چی چست در کنار شهربازی مدرن موجب ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی ساکنان این محدوده و جلوگیری از روند مهاجرت روستانشینان حاشیه چی چست، کاهش حاشیه نشینی و بروز معضلات اجتماعی می شود.

با توجه به سرمایه گذاری چشمگیری که در نظر گرفته شده شهربازی مدرن ارومیه دروازه ای برای پیشرفت و توسعه ارومیه است که اگر به درستی از این منطقه بهره برداری شود با کمی توجه می تواند راه خوبی برای توسعه اقتصاد و اشتغال زایی به ویژه برای روستاییان باشد.

مسئله بسیار مهم و قابل توجه در این میان افتتاح شهربازی چیچست و قرار گرفتن تمام امکانات در اختیار مردم است اما چیزی که اکنون مشاهده می کنیم خلاف وعده های مسئولان و توقعات مردم است چرا که افتتاح شهربازی چیچست چند بار به تاخیر افتاد و آینده این پروژه نیمه تمام مشخص نیست.

خلف وعده مسئولان سرانجامی ندارد 

در اینجا به بخشی از وعده ها و تاریخ هایی که توسط مسئولان و مدیران برای بهره برداری از پروژه بیان شده می پردازیم:

شهردار ارومیه در شهریور ۹۴ زمان افتتاح شهربازی مدرن را ۱۲ فروردین ۹۵ اعلام می کند اما وعده دوم شهردار ارومیه برای افتتاح شهربازی چیچست در بهمن ۹۵، فروردین ۹۶ بود و متعاقب آن رضا جوان کیا معاون عمرانی وقت شهردار بعد از وعده حضرت پور در بهمن ۹۵ تاریخ افتتاح شهربازی را اردیبهشت ۹۶ اعلام می کند.

وعده دوباره افتتاح این مجموعه توسط رضا جوان کیا در فروردین ۹۶ به تیر ۹۶ موکول می شود اما وعده دیگری توسط شهردار ارومیه در مرداد ۹۶ نیمه دوم شهریور را تاریخ افتتاح پروژه مدرن شهربازی چی چست نشان می دهد.

بازهم خلف وعده تکرار شده و تاریخ افتتاح این شهربازی به گفته رضا جوان کیا در شهریور ۹۶ به اواخر مهر ۹۶ موکول می شود، این بار نیز تاریخ جدیدی از سوی حسین بخشایشی عضو شورای اسلامی شهر در مهر ۹۶ به میان می آید و افتتاح پروژه چیچست را دهه فجر ۹۶ اعلام می کند.

وضعیت جاده چی چست ارومیه هر روز بحرانی تر می شود
آذربایجان غربی| دهکده تفریحی “چی چست” ارومیه محور گردشگرپذیری شمال غرب کشور می شود
آذربایجان غربی | وعده افتتاح شهربازی ارومیه باز هم اسیر اما و اگر شد+تصاویر
اما در دی ماه ۹۶ رضا جوان کیا معاون وقت عمرانی شهردار از افتتاح شهربازی چی چست در تاریخ شهریور ۹۷ خبر می دهد و در ۱۳ خرداد ۹۷ عادل فتاحی عضو شورای شهر ارومیه نیز از افتتاح شهربازی در شهریور ۹۷ خبر داد.

شهریور ۹۷ تمام شد و رفت و شهربازی به اتمام نرسید، حتی سال ۹۷ نیز رو پایان است ولی همچنان خبری از افتتاح شهربازی مدرن ارومیه نیست و طبق گفته های شهردار ارومیه این پروژه نیازمند اعتبارات مالی جدیدی است تا شاید افتتاح و بهره برداری شهربازی چی چست در اوایل سال ۹۸ ممکن شود.

Email this to someonePrint this pageShare on LinkedInShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
برچسب ها شهربازی
در همین موضوع

اخبار شهربازی