تجهیزات شهربازی

16توصیه کاربردی به پدر و مادرها

وقتی در اتوبان به سمت «پارک وی» رانندگی می‌کنی، دست راستت جای خالی اسباب بازی‌های غول پیکری را می‌بینی که بخشی از کودکی‌ات بوده‌اند. همه آن شلوغی‌ها، سر و صداها و آن همه اصرار کردن‌ها که تو را آخر هفته به شهربازی ببرند جلوی چشمانت مجسم می‌شوند. شهری برای بازی که خاطرات آن، شیرین‌ترین خاطرات کودکی‌های تو بوده است. امروز شاید دست بچه‌های خودت را می‌گیری و آنها را به یک شهربازی دور یا نزدیک می‌بری به خصوص که فصل تابستان است و بازار شهربازی‌ها داغ‌داغ. ولی تا به حال هیچ به ایمنی در شهربازی فکر کرده‌اید؟

از میان تمام افرادی که به شهربازی می‌روند، کودکان بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند و ممکن است در حین سوارشدن به وسایل بازی شهربازی آسیب ببینند. به این دلیل که کودکان قد و قواره کوچکی دارند و از سوی دیگر پرهیجان و شیطان هستند و وقتی در دنیای بازی‌ها قرار می‌گیرند کنترل ناپذیر می‌شوند. به طور معمول آنها تجربه چندانی درباره چگونگی استفاده ایمن و بی‌خطر از این وسایل ندارند. در هنگام انتخاب وسیله بازی برای فرزندتان دقت کنید که این وسیله برای کودکان در چه سنی طراحی شده است و آیا مناسب استفاده کودکان نوپا یا پیش دبستانی به تنهایی است یا نه؟ اگر چنین نیست و کودک شما هم اصرار به سوار شدن آن وسیله دارد، خودتان نیز برای حفظ امنیت او، با او همراه شوید. بدون شک تجربه‌ای لذت بخش و به یادماندنی خواهد بود.

1-تابلوها را بخوانید

در کنار بسیاری از وسایل شهربازی، تابلوهایی نصب شده است که روی آن قوانینی برای حفظ امنیت شما و فرزندتان ذکر شده است. آن دستورات را به دقت بخوانید و برای فرزندتان توضیح دهید. گاهی متصدیان این وسایل این دستورات را به صورت شفاهی توضیح می‌دهند. به آنها دقت کنید. اگر یک وسیله بازی، مناسب سن فرزندتان نیست، برای حفظ ایمنی او، سن او را بزرگتر نکنید تا بتواند از وسیله استفاده کند.

2-با پزشک مشورت کنید

اگر کودک شما بیماری خاصی مانند صرع، آسم یا بیماری قلبی دارد قبل از اینکه به شهربازی بروید با پزشک او مشورت کنید تا مبادا استفاده او از وسایل شهربازی موجب بروز حملات بیماری در او شود.
3-کمربندها را ببندید

وقتی کودک‌تان سوار یک وسیله می‌شود، دقت کنید که کمربند ایمنی را انداخته است یا ضامن وسیله به طور دقیق مناسب اوست و از زیر آن به بیرون سر نمی‌خورد. بیشتر کودکان با اندام کوچک ممکن است با ضامن‌هایی که روی ران می‌آیند، مشکل داشته باشند و این ضامن نتواند به خوبی آنها را حمایت کند.

4-وحشت نکنید

اگر کودک شما از سوار شدن به یک وسیله می‌ترسد، قبل از اینکه متصدی، دستگاه را برای حرکت روشن کند به او علامت دهید و پیاده شوید. شما می‌توانید وسایل بازی دیگری بیابید که کودک شما از سوار شدن به آن احساس وحشت نکند.

5-خوب لباس بپوشید

به طور معمول فصل شهربازی رفتن، فصل تابستان است که آب و هوا هم حسابی گرم است بنابراین حتما لباس خنک و به رنگ روشن بپوشید. کفش راحت و اسپرت به پا کنید. عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار را هم فراموش نکنید. شاید کودکان اصرار کنند که برایشان آب میوه یا نوشابه بخرید ولی آب بهترین جایگزین برای آنهاست که می‌تواند آب از دست رفته بدن را در اثر دویدن و این سو و آن سو رفتن جبران کند. گرمازدگی یکی از مشکلات شایع در فصل تابستان برای کودکانی است که به شهربازی می‌روند. سردرد، سرگیجه، تهوع، پوست رنگ پریده و عرق کرده، نفس نفس زدن و گیجی را در کودکان جدی بگیرید.

6-مراقب باشید

به کودکان توصیه کنید وقتی سوار چرخ و فلک، قطار هوایی، کشتی صبا یا هر وسیله دیگری می‌شوند، بدن‌شان را درون کابین نگه دارند تا به بیرون آویزان نشوند. به طور معمول بچه‌ها عادت دارند دست‌ها یا پای خود را به بیرون از اتاقک ببرند. بستن کمربند ایمنی و ضامن فلزی این وسایل حرکات بدن کودکان را حین حرکت وسیله کنترل می‌کند.

7-محکم بنشینید

وقتی سوار وسایلی مثل قطار هوایی می‌شوید که خیلی سریع حرکت می‌کنند و از پیچ‌های شدید، عبور می‌کنند ممکن است سر و گردن شما هم به صورت ناگهانی بچرخد و دچار کوفتگی یا آسیب دیدگی این بخش از بدن شوید. برای اینکه از این آسیب‌ها جلوگیری کنید، درون وسیله راست و محکم بنشینید و سرتان را محکم نگه دارید. وقتی وسیله به شدت می‌چرخد، تلاش کنید موقعیت بدن خودتان را حفظ کنید. رها کردن بدن می‌تواند موجب آسیب دیدگی شما شود.

8-با شکم پر نروید

تصورش را بکنید، سوار یک وسیله شهربازی باشید که بسیار باسرعت حرکت می‌کند و می‌چرخد. در این شرایط اگر همین چند لحظه پیش، یک ناهار چرب و نرم را نوش جان کرده باشید، حدس بزنید چه اتفاق ناگواری خواهد افتاد! بنابراین پس از صرف ناهار به خودتان یک ساعت استراحت بدهید تا غذایتان کمی هضم شود. اگر در اثر چرخش‌های سریع یک وسیله دچار تهوع و استفراغ شدید برای لحظاتی استراحت کنید. فراموش نکنید هیچ‌گاه در حال آدامس جویدن سوار وسایل چرخنده نشوید. به طور کلی اگر به جای یک دل سیر ناهار خوردن، یک ته‌بندی کنید و به شهر بازی بروید، بسیار بهتر خواهد بود.

9-جواهر آلات همراه نبرید

اگر کودک شما دختر است، پیش از رفتن به شهربازی جواهرآلات و وسایل زینتی او را از بدنش جدا کنید چون امکان افتادن آنها حین حرکات اسباب‌بازی‌ها وجود دارد و پیدا کردن این اشیای کوچک درون این وسایل و ماشین‌های بزرگ که هر دقیقه ده‌ها نفر از آن استفاده می‌کنند دشوار است. از سوی دیگر موهای دختر کوچولوها را ببافید تا راحت‌تر بتوانند از بازی لذت ببرند.

10-صندلی‌های جلویی را انتخاب کنید

قطارهای هوایی جالب‌ترین و هیجان‌انگیزترین وسیله موجود در شهر بازی هستند که حتی بزرگسالان را هم وسوسه می‌کنند که لحظاتی ترس و وحشت را تجربه کنند. اگر تصمیم دارید سوار قطارهوایی شوید باید باردار نباشید، در طی یک سال گذشته دچار شکستگی استخوان‌ها نشده باشید، مشکلات قلبی یا تنفسی نداشته باشید، نکته دوم اینکه باید جثه شما به اندازه‌ای باشد که درون صندلی به خوبی‌ جا شوید و ضامن به‌طور دقیق برای شما اندازه شود و شما را محافظت کند.
اگر شما هنگامی که سوار اتومبیل می‌شوید دچار بیماری «مسافرت» می‌شوید، صندلی‌های جلویی قطار هوایی را برای نشستن انتخاب کنید.

11-از دیگران سوال کنید

پیش از اینکه سوار یک وسیله شوید ببینید که آیا حرکات و چرخش‌های آن را خودتان یا کودکان‌تان می‌توانید تحمل کنید. می‌توانید از متصدی آن وسیله یا از افرادی که در همان لحظه از آن پیاده ‌شده‌اند درباره آن سوال کنید، سپس در صف بایستید.

12-نگذارید کودک بلغزد

خیلی از کودکان عادت دارند درون وسیله بازی از جایشان بلند شوند و آن را تکان دهند. این وسایل به گونه‌ای طراحی نشده‌اند که در این شرایط ایمنی کودکان را صددرصد حفظ کنند. پس پیش از آنکه کودک‌تان سوار وسایل شهربازی شود او را از این کارها منع کنید. به او توصیه کنید اگر هم وسیله به دلیل نقص فنی یا هر دلیل دیگری در وسط کار متوقف شد، از جای خود بلند نشود تا وسیله دوباره حرکت کند.

13-استراحت کنید

از یک وسیله چرخنده پیاده نشوید و ترک دیگری سوار شوید. سوار شدن پیوسته روی وسایل چرخنده باعث می‌شود هوشیاری‌تان کم شود و نتوانید به سرعت، بدن‌تان را کنترل کنید و ممکن است دچار آسیب شوید بنابراین در بین این بازی‌ها، به خودتان و کودکان استراحت دهید.

14-کودک را توجیه کنید

رفتارهای پرخطر و بی‌مهابای کودکان در شهربازی یکی از علل اصلی آسیب‌ دیدن آنها در این مکان‌ها است. آنها نمی‌دانند این حرکات و رفتارها می‌تواند برایشان خطرناک باشد و به آنها صدمه بزند. قبل از رفتن به شهربازی، آموزش‌های ایمنی لازم را در خانه به او بدهید و به او توصیه کنید به دستورات متصدیان وسایل توجه کند.

15-ضامن‌ها را کنترل کنید

وقتی کودک‌تان سوار یک وسیله می‌شود، حتما خودتان ضامن پاها و بازوهای او را کنترل کنید. اگر به شما اجازه ورود داده نمی‌شود، دقت کنید که متصدی این وسیله این وظیفه را به خوبی انجام می‌دهد یا نه. اگر او چنین کاری نمی‌کند اجازه ندهید فرزندتان از آن وسیله استفاده کند.

16-مراقب باشیدگم نشود

شهربازی، مکان شلوغی است و ممکن است در هر لحظه کوچولوی شما، سرگرم یک بازی شود و شما را گم کند بنابراین، قبل از رفتن به شهر بازی، اسم و آدرس منزل‌تان و شماره تلفن را درون یک کاغذ یادداشت کرده درون جیب پیراهن کودک‌تان قرار دهید. بهتر است یکی از عکس‌های او را نیز همراه خود ببرید تا اگر او گم شد بتوانید از پلیس برای یافتنش کمک بخواهید. با او قرار بگذارید که «اگر گم شدی، من زیر چرخ و فلک منتظر تو می‌ایستم».

منبع: www.salamat.com
Email this to someonePrint this pageShare on LinkedInShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
برچسب ها شهربازی
در همین موضوع

اخبار شهربازی