تجهیزات شهربازی

زمین‌های بازی که جان می‌گیرند

استانها/ شهربازی

مدیر کل استاندارد استان یزد در مورد استاندارد تجهیزات و فضای زمین‌های بازی شهرستان میبد ابراز نگرانی کرد و از مسئولان و متصدیان امر خواست تا قبل از بروز آسیب‌های جسمی و جانی استفاده‌کنندگان، در مورد آنها نظارت بیشتری داشته باشند.

به گزارش ایسنا، محمد حسین ماجدی اردکانی در نشست کارگروه استانداردسازی و ارتقاء کیفیت کالا و خدمات شهرستان میبد، اظهار کرد: زمین‌های بازی و تجهیزات پارک‌ها و شهر شادی‌ها، مشمول استاندارد اجباری خدمات هستند و حتما باید متصدیان امر نسبت به استانداردسازی آن‌ها اقدام کنند.

وی افزود: مدیریت سه واحد شهربازی میبد که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، استاندارد هستند ولی خارج از این به ویژه در ارتباط با زمین‌های بازی نگران هستیم که از مسئولان و متصدیان امر تقاضا داریم هنگام ایجاد و گسترش هرگونه امکاناتی، از اداره کل استاندارد در خصوص کیفیت و استاندارد بودن تجهیزات و فضای ایجادی استعلام بگیرند.

دبیر شورای فرهنگ‌سازی حمایت از کالای ایرانی استان یزد ادامه داد: وجود نواقص احتمالی در تجهیزات و وسایل غیر استاندارد، ممکن است به جسم و جان تمام استفاده‌کنندگان به ویژه کودکان و نوجوانان آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کند که در این جا از مسئولان شهرستان به ویژه شهردار می‌خواهیم تا این موضوع را مد نظر داشته باشند چرا که در برخی از دیگر شهرستان‌های استان شاهد صدمات جسمی هم بوده‌ایم.

پیش از این مدیر کل استاندارد استان یزد در سال 93 نیز گفته، بسیاری از شهربازی‎‎های استان غیراستاندارد است.

محمدحسین ماجدی در جمع خبرنگاران اظهار کرده، با توجه به اهمیت این موضوع به لحاظ تامین سلامتی کودکان، علاوه بر پیگیری‏‏ ها و بازرسی‎‎های این اداره کل، لیستی از شهربازی‎‎های استاندارد را برای اطلاع‌‏‏رسانی به عموم شهروندان روی سایت اداره کل قرار خواهیم کرد.

وی ادامه داده، شهرداری اردکان در این رابطه پیش قدم شده است. شهرداری اردکان با جمع‎‎آوری تمام وسایل بازی پارک آزادی این شهر، اقدام به خریداری وسایل بازی استاندارد و نصب آنها با مشاوره استاندارد کرده است. با اقدامات در حال انجام این اداره کل تا قبل از تابستان سال آینده شاهد ساماندهی شهربازی‎‎های استان برای استاندارد سازی باشیم.

پیش از این نیز محمد صفدرپور، رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد در گفت‌‎وگو با خبرنگار ایسنا و در شهریورماه امسال با اشاره به اهمیت استاندارد و تجهیز وسایل بازی شهربازی‌ها و پارک‌ها در ایمنی کودکان، اظهار کرده، در حال حاضر کلیه وسایل بازی شهربازی‌های یزد استاندارد است.

وی با بیان این‌که با بازرسی‌های دوره‌ای انجام شده توسط اداره استاندارد، همه مشکلات فنی وسایل بازی مشخص می‌شود، گفت: با توجه به این‌که تجهیزات پارک‌ها از مکان‌های معتبر و مشخصی خریداری می‌شود از نظر استاندارد بودن مشکلی وجود ندارد.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد با اشاره به این‌که رعایت استاندارد در شهربازی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است، تصریح کرد: مهمترین فاکتور ارزیابی ایمنی در شهرهای بازی و پارک‌ها طراحی وسایل، مراقبت و نگهداری از آن است.

وی با بیان این‌که تجهیزات بازی باید برای گروه‌های سنی متفاوت طراحی شوند، گفت:‌ در شهربازی‌ها جوانان، کودکان و خانواده‌ها باید متناسب با رده سنی خود از دستگاه‌های بازی استفاده کنند.

صفدرپور با اشاره به این‌که باید برای جلوگیری از ازدحام و آسیب دیدگی نباید بچه‌های کوچک از تجهیزات گروه سنی بزرگتر استفاده کنند، اظهار کرد:‌ خانواده‌ها در هنگام انتخاب وسایل بازی برای کودک خود باید به نکات ذکر شده ویژه هر دستگاه توجه کنند.

وی با بیان این‌که شستشوی لوازم پارک‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت:‌ نظارت و شستشوی این مکان‌ها به دلیل حضور مداوم افراد و تماس مستقیم وسایل با مردم بسیار حائز اهمیت است. سازمان سیما، منظر و فضای سبز به صورت ادواری برای رعایت بهداشت اقدام به شست و شوی وسایل بازی پارک‌ها می‌کند. از ابتدای سال 97 تا کنون سه نوبت وسایل بازی شسته شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرده، یکی از مشکلات ما برای شستشوی این وسایل، وقت‌گیر بودن و داشتن الکتریسیته ساکن است که گرد و غبار اطراف را جذب می‌کند.

فائزه خلیل‌زاده، کارشناس مسئول برق و الکترونیک اداره کل استاندارد استان در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که از جمله تجهیزات شهرهای بازی شامل سازه‌ای، بادی، ترامپولین و آبی می‌شود، اظهار کرده، کلیه تجهیزات شهرها و زمین‌های بازی مشمول استاندارد اجباری هستند.

وی با اشاره به این‌که تجهیزات زمین بازی نیز شامل تاب، سرسره و الاگلنگ می‌شود، افزود: استفاده از تجهیزات شهرها و زمین‌های بازی مستلزم فرهنگ سازی در زمینه استفاده از وسایل استاندارد است. با وجود اقدامات صورت گرفته همچنان وسایل بازی غیراستاندارد در شهرها و زمین‌های بازی استان وجود دارد.

کارشناس مسئول برق و الکترونیک اداره کل استاندارد استان با بیان این‌که بازرسی‌های صورت گرفته از شهرها و زمین‌های بازی استان در سال 96 مغایرت‌های زیادی را نشان داد، خاطرنشان کرد: سازمان استاندارد نتیجه گزارشات را برای شهرداری‌ها ارسال کرد اما متاسفانه هیچ گونه اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که ماهیت دستگاه‌های سنگین شهرهای بازی هیجان آن است، اظهار کرد: به طور کلی تجهیزات شهرهای بازی به سه دسته سبک، نیمه سنگین و سنگین تقسیم می‌شود. تجهیزات هیجانی نیاز قشر جوان است و کلیه تجهیزات هیجانی باید تابلوی بهره برداری داشته باشند و نکات ایمنی نیز روی آن ذکر شده باشد.

وی توجه به اعتبار استاندارد تجهیزات را یکی از ضرورت های اجرایی در بحث مدیریت شهرهای بازی دانست و افزود: در صورتی که اعتبار استاندارد تجهیزات شهرهای بازی تمام شده باشد تا دریافت اعتبار مجدد تعطیل می‌شود.

Email this to someonePrint this pageShare on LinkedInShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
برچسب ها شهربازی
در همین موضوع

اخبار شهربازی