تجهیزات شهربازی

فارس گزارش می‌دهد
شهری بدون شهربازی/ کودکان پاوه در حسرت مکانی مفرح برای تخلیه انرژی
شهرستان پاوه با بیش از 62 هزار نفر جمعیت هنوز فاقد یک شهربازی مناسب برای سرگرمی کودکان و نوجوانان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، شهربازی پارکی است که از وسایل سرگرمی و تفریحی برای سرگرم کردن گروه بزرگی از مردم تشکیل شده که نسبت به پارک‌های ساده و یا زمین‌های بازی داخل شهری، امکانات سرگرم کننده بیشتری دارد.

بازی مجموعه‌ای از حرکت‌ها و فعالیت‌های جسمی و ذهنی است که موجب شادی، سرزندگی، لذت و ارتباط با دیگران می‌شود، بازی تنها مختص کودکی نیست، بلکه گاه در این بازی‌‎های جذاب، کودک درون والدین نیز بیدار شده و کودکان خود را برای لحظاتی مفرح و به یادماندنی همراه می‌کنند.

احداث شهربازی برای بازی کودکان و تخلیه انرژی آن‌ها و ایجاد فضایی مفرح برای خانواده‎ها و رفاه حال آن‌ها از ضروریات زندگی شهری است.

نخستین وسیله ایجاد ارتباط در میان کودکان، بازی باهم سن‌های خود است، چرا که مهارت‌‌ها و توانایی‌های کودکان و نوجوانان در این دوران فقط از طریق بازی شناخته می‌شود و در این راستا بازی و حضور در مکان‌های مفرح سبب شکوفایی استعدادهای آنان می‌شود.

شهرستان پاوه باوجود جمعتی بالغ بر 62 هزار نفر هنوز فاقد مکانی استانداراد و در خور به نام شهربازی است و نبود این چنین مکانی همیشه حسرت و اندوه آینده‌سازان این دیار را در پی داشته است.

مشاهده می‌شود در پارک‌ها و بلوارهای سطح شهر اندک وسایلی برای بازی کودکان قرار داده شده که هیچگاه نتوانسته است خلاء یک شهربازی استاندار، شاد و زیبا را برای کودکان و نوجوانان این دیار پرکند.

بی‌شک هر قشری در جامعه مطالبات و حقوقی دارند و قطعا مطالبه کودکان این دیار داشتن حداقل یک شهربازی مناسب و استاندارد است.

شهرداری و شورا شهر پاوه در سنوات گذشته با واگذارکردن مکان‌های در سطح پارک‌های شهید کاظمی و یا بلوار جانبازان به افراد در صدد پرکردن کمبود نداشتن یک شهربازی استاندارد برآمده است، اما هرگز ما شاهد محقق شدن این مطالبه کودکان این شهرستان نشده ایم.

توجه به این امر مطالبه جدی کودکان و نوجوانان این شهرستان است که در شهر پاوه تعریف دقیقی از شهربازی نشده است و با کنار هم چیدن تعدادی وسیله بازی در پارک‌های شهید ‌کاظمی (کویمکال) و بلوار جانبازان بازی و شادی کودکان و نوجوانان را به این پسنده کرده‌اند که بیشتر این دومکان محل استفاده بزرگسالان است.

احداث یک شهر بازی مناسب و استاندارد برای کودکان، نوجوانان و تخلیه انرژی آن‌ها و ایجاد فضای مفرح یک نیاز ضروری برای شهرستان پاوه است که این امر از نگاه مسؤولان ذی‌ربط مفقود مانده که نیاز به توجه وهمت بیشتری دارد، زیرا عدم کمبود برنامه‌های فرهنگی و امکانات تفریحی زمینه ساز آسیب های اجتماعی در میان نوجوانان وکودکان است

*احداث شهربازی برای هر شهری ضروری است

یکی از والدینی که فرزند خود را برای بازی با وسایل بازی بلوار جانبازان پاوه آورده است در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به اینکه شهرستان پاوه هنوز یک شهربازی مناسب برای بازی کودکان و سرگرم شدن آن‌ها ندارد، گفت: وجود شهربازی برای هر شهر ضروری است، چرا که کودکان با بازی در چنین فضاهایی به شادی و هیجان می‌رسند که در رشد آن‌ها بسیار موثر است.

وی با انتقاد از نبود شهربازی در شهرستان پاوه، افزود: بدلیل نبود یک شهربازی مناسب مجبور می‌شویم از وسایل بازی که در نقاطی از شهر و بعضی پارک‌ها نصب شده و بسیاری از آن‌ها برای کودکان خطرناک است استفاده کنیم یا به خانه بازی‌ها کوچک خصوصی با امکانات محدود در سطح شهر مراجعه کنیم و یا کودکانمان در مسافرت به مرکز استان و یا شهرستان‌های بزرگ می‌توانند از شهربازی بهره‌مند شوند.

این بانوی پاوه‌ای با تاکید بر لزوم احداث شهربازی در شهرستان، اظهار داشت: شهرستان پاوه در اغلب امکانات رفاهی و سرگرمی برای کودکان و نوجوانان و حتی جوانان کمبودهای زیادی دارد و احداث شهربازی برای این شهرستان ضروری است.

*اعلام آمادگی یک سرمایه‌گذار برای راه‌اندازی شهربازی در پاوه

عضو شورای شهر پاوه و نائب رئیس کمیسیون برنامه بودجه و عمران با تایید اینکه پاوه فاقد یک شهربازی استاندارد است، گفت: در کمیسیون عمران شورا با اقدامات انجام شده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای محقق شدن این مطالبه کودکان و نوجوانان پاوه استقبال کرده و در این زمینه نیز توافقات اولیه با استناد به درخواست سرمایه‌گذاران و جلسات کمیسون عمران صورت گرفته است.

سامان مرادی با اشاره به اینکه یک سرمایه‌گذار برای این کار اعلام آمادگی کرده است، گفت: با درخواست بخش خصوصی که منجربه مصوبه شورای شهر پاوه گشت شهربازی سابق پارک شهید کاظمی (کویمکال) را با شرایطی در راستای راه‌اندازی مجدد شهربازی به یک سرمایه‌گذار در این زمینه واگذار کرده‌ایم.

این عضو شورا افزود: در جلسه‌ای که در کمیسون عمران با سرمایه‌گذار داشته‌ایم بازه زمانی مشخصی را پس از انعقاد قرارداد با شهرداری برای وی در راستای تجهیز در نظر گرفته‌ایم که هر چه سریع‌تر شهربازی به بهره‌برداری برسد.

مرادی با پیش‌بینی اینکه این شهربازی در سال 98 راه‌اندازی می‌شود، گفت: با استناد به گفته‌های سرمایه‌گذار  بهره‌برداری از این شهربازی در سال 98 است.

وی گفت: تمام تلاش‌ها بر این است که این شهربازی استاندارد و از تجهیزات جدید و به روز باشد.

حال باید منتظر بود و دید آیا سرانجام شهر بدون شهربازی پاوه در سال 98 برای کودکانش شاهد شهربازی خواهد شد و این مطالبه و نیاز این قشر جامعه برطرف می‌شود؟.

Email this to someonePrint this pageShare on LinkedInShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
برچسب ها شهربازی
در همین موضوع

اخبار شهربازی